30.12.2013

SERNIK NOWOROCZNY

Sernik noworoczny



Najprostszy sernik jaki kiedykolwiek znałam i robiłam. Przepis mam od wielu, wielu lat. Pamiętam, że spisałam go sobie z jakiegoś programu telewizyjnego. Sposób zrobienia tego sernika pokazywano dzieciom, jako niespodziankę, którą mogą zrobić samodzielnie dla swoich mam na Dzień Matki :)
Sernik robi się łatwo, szybko i jest bardzo smaczny, delikatny jak puszek. Zaraz po upieczeniu i wystygnięciu smakuje i ma konsystencję ptasiego mleczka. Zachęcam do wypróbowania tego przepisu. Dzisiaj przedstawiam wersję wzbogaconą o polewę czekoladową. Niestety nie dysponuję zdjęciami całego ciasta, ponieważ domownicy, zanim się zorientowałam, zjedli prawie połowę sernika:)) ... a to chyba najlepsza rekomendacja tego ciasta :)




Potrzebne składniki:

750g serka homogenizowanego (np 5 op. serka Bieluch)
6 jajek
3 czubate łyżki mąki pszennej
1 szklanka cukru pudru
1/4 kostki rozpuszczonego masła
szczypta soli
parę kropel aromatu migdałowego

na polewę czekoladową
1/2 kostki masła
3/4 szklanki drobnego cukru
3 czubate łyżki gorzkiego kakao
3 łyżki wody
2 listki żelatyny

do dekoracji
biały marcepan




Sposób wykonania:

1. Oddzielamy żółtka od białek. Ubijamy żółtka z połową cukru na puch. Dodajemy serki, aromat migdałowy, mąkę, roztopione i wystudzone masło.
2. Ubijamy białka ze szczyptą soli i z pozostałym cukrem na pianę. Dodajemy do masy serowej lekko mieszając.
3. Pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku 60 minut. W tym czasie nie otwieramy drzwiczek piekarnika. Po wyłaczeniu piekarnika sernik zostawiamy w środku. Wyjmujemy go za godzinę. Studzimy w foremce. 



4. Do rondelka wkładamy cukier, masło, kakao, wodę i podgrzewamy w średniej temperaturze, cały czas mieszając. Po zagotowaniu polewy robimy test zastygania. Jeśli kropla polewy na talerzyku zastyga, polewa jest dobra. Płatki żelatyny moczymy w zimnej wodzie, po paru minutach odciskamy wodę i dodajemy do ciepłej polewy. Energicznie mieszamy polewę. Żelatyna w płatkach bardzo dobrze rozpuszcza się w polewie i nie tworzy "grudek". Masa po zastygnięciu będzie gładka i błyszcząca.


5. Masę marcepanową rozwałowujemy na placek, wykrawamy kółka i "wskazówki", dekorujemy sernik układając kółka w kształcie cyferblatu zegara. 

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz