GALERIA ZDJĘĆ




...przy lekkim śniadaniu i porannej kawie wpisuję kolejne słodkie przepisy na "Sweet Orange"...





...zdjęcie soczystych cytrusów, w tym moich absolutnie ulubionych - czerwonych, słodkich włoskich pomarańczy z Sycylii "Arancia Rossa di Sicilia"...


______________________________________

Cupcakes: przygoda ze smakiem








Zawsze interesują mnie nowe smaki i odkrywanie ciekawych, nowatorskich ciast i ciasteczek. Na zdjęciu poniżej widzicie mnie jak degustuję kawowo-waniliowy mini cupcake w nowootwartej cukierni w Lausannie. Każde ciastko podawane jest na małym podłużnym talerzyku ze szklaneczką mleka. I to wszystko w wersji mini !


____________________________________________
Pomarańcze: dlaczego warto je jeść ?



Pomarańcze są nie tylko pyszne, ale także bardzo zdrowe !

Są to owoce cytrusowe należące do rodziny, która obejmuje także pamelo, grejfruty i  mandarynki. Są niezwykle cenione ze względu na swój charakterystyczny smak, a także na dostępność- praktycznie przez cały rok.
Pomarańcze zawierają wiele niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, B1, C, beta-karoten, kwas foliowy, pektyny, potas. Zawierają ogólnie 170 różnych składników odżywczych i ponad 60 flawonoidów, które mają silne właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.
Pomarańcze okazały się skuteczne w profilaktyce nowotworów takich jak rak skóry, rak piersi, rak płuc, jamy ustnej i jelita grubego.
Najważniejszy flawonoid w pomarańczach (hesperydyna) oraz pektyny obniżają poziom cholesterolu (LDL). Ze względu na właściwości przeciwzapalne pomarańcze pomagają w łagodzeniu bólu stawów oraz sztywności mięśni i stawów.

Pomarańcze zawierają bardzo mało kalorii. Średniej wielkości owoc zawiera tylko 65 kalorii, co sprawia, że jest dobrym dodatkiem do zdrowej diety wspomagając odchudzanie. Ponadto mają wysoką zawartość błonnika, który sprawia, że odczuwamy "sytość", co w diecie odchudzającej jest wielką zaletą !
Nie sposób wymienić wszystkich dobroczynnych działań jakie daje nam spożycie pomarańczy...
Owoce pomarańczy, drzewa pomarańczowe i kwiaty pomarańczy zakorzeniły się mocno w tradycjach wielu kultur.  
W niektórych krajach azjatyckich drzewa pomarańczowe są symbolem miłości i małżeństwa, panny młode przypinają sobie do włosów kwiaty pomarańczy. W Polsce, jak też w wielu krajach Europy, nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez tych soczystych i aromatycznych owoców na stole.





Osobiście bardzo żałuje, że u nas w sklepach nie praktykuje się opisów na różne gatunki pomarańczy.

Dla wielu polskich handlowców pomarańcz to pomarańcz
i koniec kropka :) 


A przecież gatunków pomarańczy jest wiele i różnią się od siebie znacząco: smakiem, zapachem i właściwościami (niektóre gatunki zawierają na przykład wyjątkowo dużo pektyny). Nawet w średniej wielkości sklepie na zachodzie Europy mamy możliwość wyboru  około 3-5 nazwanych gatunków pomarańczy. Być może jeszcze kiedyś trafię na taki sklep z różnymi gatunkami pomarańczy...lub może z każdej podróży będę przywozić kilogramy pomarańczowych pamiątek...:-) 
     






















Letnie smaki

Są dania i napoje które smakują zimą, a są takie które smakują tylko latem.
Gorące kakao - tylko zimą, koktajl z maślanką - tylko latem.
Przepis prosty - maślanka zmiksowana z owocami, przybrana miętą, do tego parę kostek lodu ... i rozkosz w ustach:)




Kwiatobranie

Nie jestem w klubie kwiatożerców, ale lubię kwiaty jadalne do dekoracji ciast i sałatek a także innych dań. Chętnie też zjadam taką dekorację. Lubię konfiturę z płatków róży, naleśniki  z czarnym bzem, ale sałatkę z samych kwiatów...już niekoniecznie:)
Teraz kwiaty pięknie kwitną - jak zatrzymać tę ich ulotną urodę?
Zbieram kwiatostany lub płatki kwiatów, wkładam do małych pojemników i zamrażam.
Nie wszystkie kwiaty nadają się do tego. Najpiękniej przechowują się w ten sposób bratki, fiołki, chabry. Mlecze i rumianki nie nadają się - zaraz po rozmrożeniu ciemnieją i szybko więdną.

Wczoraj właśnie byłam na kwiatobraniu, a oto efekty :)





Naleśnikiem z kwiatami bzu nie pogardzę :)




Kwiaty bzu maczamy w cieście naleśnikowym, smażymy jak naleśniki. Są delikatne i lekko kruszą się w ustach. Pycha!






Warto spróbować!





2 komentarze:

  1. Wspaniały przepis.
    Jadałam we Włoszech kwiaty cukinii w cieście, ale nie miałam pojęcia, że w Polsce również mamy tak ciekawy przepis.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kwiaty cukinii napełniam mięsem mielonym i zapiekam w piekarniku, fantastyczne danie.
      Pozdrawiam, dziękuję za odwiedzanie mojego bloga ❤️

      Usuń