8.10.2013

TARTA PUMPKIN PIE

Tarta Pumpkin Pie, 
czyli amerykańska tarta dyniowa





Pumpkin Pie to tradycyjny amerykański deser z dyni, który jest zazwyczaj spożywany jesienią i wczesną zimą przy okazji święta Halloween.
Dynia pochodzi z kontynentu Ameryki Północnej. Dowody na najstarsze pochodzenie dyni znaleziono w Meksyku (7000-5000 lat pne). Dynie z Ameryki eksportowano na początku do Francji, potem do Anglii. 
Pierwsze przepisy na ciasta dyniowe można znależć w angielskich książkach kucharskich z XVII wieku. Receptury ciast nie pojawiają się natomiast w amerykańskich książkach kucharskich aż do XIX wieku.
Pumpkin Pie stał się powszechnym deserem, jako dodatek do obiadu, na początku XIX wieku, a sprowadzili je z powrotem do Ameryki Anglicy. Angielska metoda przyrządzania i podawania tego ciasta trochę się różniła od amerykańskiej. Anglicy przygotowują farsz dyniowy z jabłkiem, przyprawami i cukrem. 
Obecnie ciasto Pumpkin Pie kojarzone jest przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Rozwinął się tam duży przemysł spożywczy z różnymi produktami z dyni. Wiele firm produkuje sezonowo produkty o smaku dyni: lody, kawę, sernik, naleśniki, słodycze a nawet piwo.*
Podstawą ciasta jest kruchy spód i nadzienie z pulpy dyniowej, jajek, mleka skondensowanego i przypraw. Ja wzbogaciłam ten przepis podpatrując pewne elementy na stronie http://www.kwestiasmaku.com 
Uważam, że autorka miała świetny pomysł, aby uatrakcyjnić wygląd i smak tego ciasta. Dodałam do tej receptury pewne swoje pomysły i ciasto wyszło, moim zdaniem, genialne!

*informacje: wikipedia

Potrzebne składniki:

Tarta:
220g mąki pszennej
100g schłodzonego masła
40g masła orzechowego
50g cukru pudru
2 łyżki gęstej śmietany
dodatkowo 3 łyżki mielonych migdałów

Nadzienie dyniowe:
400ml mleka skondensowanego słodzonego
800ml puree z dyni
3 jajka
szczypta soli, kardamonu,imbiru
1/2 łyżeczki cynamonu

Nadzienie serowe:
125g serka Philadelphia
50ml mleka skondensowanego słodzonego
1 jajko
skórka otarta z 1 pomarańczy

Polewa:
4 łyżki dżemu pomarańczowego
2 łyżki dżemu morelowego
2 łyżki likieru pomarańczowego lub wody z kwiatów pomarańczy

Dekoracja:
bita śmietana 

Sposób wykonania:

1. Mieszamy w misce wszystkie składniki na tartę. Zagniatamy ciasto. Wstawiamy na godzinę do lodówki.
2. Nastawiamy piekarnik na 200 stopni. Wykładamy formę do tarty ciastem, formując wysoki brzeg. Podpiekamy w piekarniku na złoty kolor.



Studzimy. Posypujemy mielonymi migdałami.



3. Miksujemy ręczną trzepaczką w misce jajka, mleko, puree z dyni i przyprawy. Wlewamy na tartę, wstawiamy do nagrzanego piekarnika (200 stopni). Brzegi tarty można osłonić folią aluminiową, aby się nie przypaliły.



4. Mieszamy w misce serek, mleko, jajko i skórkę pomarańczową.




 Po około 30 minutach pieczenia ciasta (kiedy ciasto na górze będze ścięte) delikatnie nakładamy masę serową. Wsuwamy tartę do piekarnika i pieczemy jeszcze około 30-40 minut.Po tym czasie wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki piekarnika i studzimy ciasto.
5. Do rondelka wkładamy dżemy i likier, podgrzewamy cały czas mieszając. Przecieramy przez sitko. Nanosimy równomiernie na przestudzone ciasto.



 Ciasto wkładamy do lodówki. Przed podaniem tartę dekorujemy bitą śmietaną. 



Tarta najsmaczniejsza jest drugiego dnia. Spód jest wtedy delikatnie miękki, orzechowy, a nadzienie nasyca się aromatem pomarańczowej glazury.





Mimo, że tarty nie są moimi faworytami, ta jest wyjątkowa ! Kilka warstw - spód orzechowy, nadzienie z musu dyniowego, warstwa kremowego serka, a na koniec pomarańczowa glazura z likierem Grand Manier sprawia, że jest to deser bardzo wysublimowany, dla znawców i smakoszy.



Taki deser wykwintny deser wymaga eleganckiego podania - dekoracja z polewy czekoladowej i kwiatu miechunki stanowią piękne i apetyczne tło dla tarty.
Polecam ten przepis i życzę smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz