28.06.2017

EKLERKI Z KREMEM PISTACJOWYM

Eklerki z kremem pistacjowym



  Jest to przepis francuskiego cukiernika Christophe Adam. Rozpoczął on karierę zawodową już w wieku 16 lat w Quimper. Pracował dla znanych hotelowych restauracji w Paryżu, Londynie i Lozannie. Przepis pochodzi z "Le Journal du Patissiere". Eklerki są bajecznie pyszne. Myślę, że wygląd też się podoba :)



Potrzebne składniki:

na ciasto parzone:
160ml mleka
160ml wody
160g masła
160g mąki
6g cukru
4g soli
4 jajka

na krem pistacjowy:
230ml mleka
15g startej skórki z pomarańczy
2 żółtka
35g cukru pudru
15g skrobi kukurydzianej
2g żelatyny w płatkach
70g masła
40g pasty pistacjowej

na polewę:
1/2 białka
150g cukru pudru
3 łyżeczki soku z cytryny
2 łyżeczki pasty pistacjowej

dodatkowo:
orzechy pistacjowe
skórka pomarańczowa

Sposób wykonania:

1. Nastawiamy piekarnik na 200 stopni. Do rondelka wkładamy wodę, mleko, masło, sól i cukier, zagotowujemy. Rondelek zestawiamy, wsypujemy mąkę i energicznie mieszamy. Trzymamy na palniku jeszcze około 2 minut, ciągle mieszając. Po chwili masa będzie zwarta i błyszcząca. Lekko studzimy. Do masy dodajemy po jednym jajku, cały czas ucierając. Masę przekładamy do worka cukierniczego i szprycujemy eklery na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy około 20 minut, do zrumienienia. W czasie pieczenia nie otwieramy drzwiczek piekarnika. 



2. Robimy krem. Mleko zagotowujemy ze skórką pomarańczową. Ucieramy żółtka z cukrem i ze skrobią, zalewamy gorącym mlekiem, mieszamy. Masę gotujemy, cały czas mieszając, aż osiągnie konsystencję budyniu. Zestawiamy z palnika, dodajemy namoczoną i odciśniętą żelatynę, mieszamy. Dodajemy masło, mieszamy i przekładamy do płaskiego naczynia, przykrywamy szczelnie folią spożywczą. Studzimy.




3. W eklerkach robimy od spodu trzy dziurki. Krem wkładamy do worka cukierniczego z końcówką do nadziewania pączków. Szprycujemy krem do eklerek. Ja zrobiłam jeszcze jeden krem. Do drugiego zamiast pasty pistacjowej dołożyłam likier jajeczny.




4. Mieszamy wszystkie składniki na polewę. Polewą smarujemy eklerki. Posypujemy siekanymi orzechami pistacjowymi i skórką pomarańczową. 






Polewa na ajerkoniakowych eklerkach jest z dodatkiem kawy.





Przechowujemy w chłodnym miejscu.

Smacznego!


3 komentarze:

  1. Chciałbym być miły, ale to najgorszy z możliwych przepisów. Tyle razy robiłem eklerki, ptysie, a pierwszy raz musiałem wszystko wyrzucić. Ciasto nie urosło, brakuje kilku informacji. Ciasto wystudzone przed włożeniem do piekarnika, czy nie? 200C, to za dużo. Szkoda humoru i pieniędzy których już nie odzyskam. Jeśli ten przepis jest faktycznie Christophe'a Adama, to albo ktoś źle przetłumaczył przepis na polski, albo skopiował co innego. NIE POLECAM!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chciałabym być miła, ale proszę czytać uważniej. Już przed dodaniem jajek, studzimy ciasto i jest to napisane w tekście. Po tym dodajemy jeszcze po kolei jajka ciągle miksując, więc jakim cudem miałoby to być jeszcze gorące??
      Ten przepis zawiera aż 15 zdjęć, gdzie po kolei dokumentuję etapy wykonania eklerek. Jak widać pięknie urosły i były przepyszne! Ten przepis jest tak fantastyczny, że te eklerki wiele razy robiłam, szczególnie na przyjęcia i święta.
      Przepraszam, ale nie biorę odpowiedzialności, jeśli komuś nie wychodzą ciastka tak pięknie jak mnie...

      Usuń
  2. Przepraszam,w tekście nie ma informacji w którym momencie dodać pastę pistacjową?To nie jest tani przepis, lepiej by krem się nie zwarzył.

    OdpowiedzUsuń