23.06.2017

CIASTO WIENIEC Z MUSEM PISTACJOWYM

Ciasto wieniec z musem pistacjowym  Pyszne ciasto:)
 Na uwagę zasługuje polewa, która jest najlepsza (z tego typu - lustrzana, kolorowa), jaką udało mi się osiągnąć. Przepis dopracowałam metodą prób i błędów. Polewa mistrza Dekera jest smaczna, ale ciągnie się przy krojeniu ciasta, inne są eleganckie, ale niesmaczne. Ta polewa jest smaczna i ładnie się kroi. Polecam:)Potrzebne składniki:

na spód:
3 jajka
1 żółtko
100g cukru drobnego
90g mąki pszennej
20g masła miękkiego
20ml oleju roślinnego
1 łyżka ekstraktu z wanilii

na mus pistacjowy:
200g białej czekolady
3 łyżki pasty pistacjowej
160ml śmietany 30%
3 listki żelatyny
400ml śmietany 30% zimnej

na polewę:
150g białej czekolady
75ml wody
150g cukru drobnego
150g syropu glukozowego
5 listków żelatyny
100ml śmietany 30%
zielony barwnik spożywczy

na dekorację ażurową:
70ml wody
10g mąki pszennej
20ml oleju roślinnego
czerwony barwnik spożywczy

dodatkowo:
pistacje
kwiaty jadalne


Sposób wykonania:

1. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Ubijamy żółtko, jajka, cukier i wanilię w kąpieli wodnej. Gdy masa będzie bardzo puszysta i gęsta, zestawiamy i dalej miksujemy, aż osiągnie temperaturę otoczenia. Dodajemy wtedy mąkę, delikatnie mieszając. Masło z olejem rozcieramy i dodajemy do masy. Masę rozsmarowujemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 15-18 minut. 
Po przestudzeniu wykrawamy z ciasta krąg do formy na wieniec. 2. Robimy mus. Czekoladę rozdrabniamy, wkładamy do miseczki razem z pastą pistacjową. Żelatynę namaczamy w wodzie. Śmietanę podgrzewamy, dodajemy żelatynę, mieszamy i zalewamy czekoladę z pastą. Mieszamy. Zimną śmietanę miksujemy, dodajemy do masy czekoladowej, delikatnie mieszamy. Mus wylewamy do formy, nakładamy krążek ciasta i wkładamy na 2 godziny do zamrażalnika. 3. Czekoladę rozdrabniamy. Do rondelka wkładamy wodę, cukier, glukozę i podgrzewamy. Żelatynę namaczamy w zimnej wodzie. Podgrzewamy śmietanę. Do śmietany dodajemy odciśniętą żelatynę, mieszamy i łączymy z miksturą z drugiego rondelka. Całością zalewamy czekoladę i mieszamy, dodajemy barwnik. Studzimy do temperatury 32 stopnie. Wieniec wyjmujemy z zamrażalnika, polewamy polewą i wkładamy do lodówki. 
4. Składniki na dekorację ażurową wkładamy do miseczki i mieszamy. Rozgrzewamy patelnię i wylewamy na gorącą miksturę, nie mieszamy. Odczekujemy, aż woda wyparuje, zestawiamy patelnię, po chwili zdejmujemy ażurek z patelni na papierowy ręcznik.
5. Ciasto dekorujemy orzechami pistacjowymi, ażurem i kwiatami. 
Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz