18.02.2014

KONFITURA CYTRYNOWA

Konfitura cytrynowa
Confiture artisanale

konfitura cytrynowa
Uwielbiam konfitury z owoców cytrusowych, z gorzkich pomarańczy i z cytryn. Wspaniałe są też konfitury i dżemy z limonek. Najlepsze jakie jadłam pochodziły z Francji i z Anglii, ale Niemcy też potrafią robić świetne konfitury, szczególnie z gorzkich pomarańczy. Jednak, najlepsze ze wszystkich, jakie jadłam do tej pory, to były konfitury zrobione przez moją przyjaciółkę Ewę :) (przepis na moim blogu). To był także przełom w moim myśleniu... oto można samemu zrobić świetną konfiturę z owoców cytrusowych :) Wczoraj udało mi się kupić fantastyczne cytryny. Miały kolor jasno pomarańczowy (!), zapach mandarynek i były bardzo duże. Nie wiem, jaki to rodzaj cytryn, bo polscy handlowcy nie nazywają gatunków ( pisałam już kiedyś o tym).
Specjalnie umieszczam zdjęcie tych cytryn, w porównaniu z żółtym kolorem bananów i zielonym kolorem limonki, wyglądają naprawdę pomarańczowo :) 
Potrzebne składniki:
7 cytryn 
1400g cukru drobnego
1700ml wody

Sposób wykonania:

1. Do konfitury wybieramy gatunek cytryn z dużą ilością pestek. Najlepsze byłyby cytryny z ekologicznej uprawy :) Owoce dokładnie myjemy i kilkakrotnie parzymy wrzątkiem.
2. Gotujemy, aż będą miękkie, około półtorej godziny, bez cukru.3. Owoce wyjmujemy z wody, kroimy na drobne kawałki. Wyjmujemy pestki (przyznaję, że to żmudna praca:)). 


Pestki wkładamy do woreczka, na przykład z gazy. W garnku uzupełniamy wodę, która wyparowała i wsypujemy cukier. Pokrojone owoce, wraz z woreczkiem z pestkami, wkładamy do wody. 


Gotujemy około 20 minut, cały czas mieszając. Odstawiamy i studzimy.
4. Konfiturę gotujemy przez trzy kolejne dni, po około 20 minut. Poprzez gotowanie i odparowywanie wody, regulujemy gęstość masy, na taką, jaka nam odpowiada.
5. Ostatniego dnia wyjmujemy woreczek z pestkami, odciskając z niego do garnka, tyle naturalnej pektyny, ile się tylko da:)
Blenderem miksujemy chwilkę masę w garnku. Staramy się, aby część masy pozostała w kawałkach, a część była zmiksowana.6. Uzyskaną konfiturę zagotowujemy, a następnie przekładamy do czystych, wyparzonych słoiczków. 


Słoiki odwracamy dnami do góry i tak trzymamy, aż przestygną. 


Konfiturę przechowujemy w chłodnym miejscu.
Jest ona świetnym dodatkiem do pieczywa, do naleśników, a także nadale się jako glazura do ciast.


Dobrze i szczelnie zamknięte słoiki można przechowywać nawet kilka miesięcy.


Smacznego!


1 komentarz:

  1. Konfiturkę też zrobiłam -smakowita .M.P.P

    OdpowiedzUsuń