25.02.2017

TORT ROMANOW Z CZEKOLADĄ I CZARNĄ PORZECZKĄ

Tort Romanow z czekoladą i czarną porzeczką



  Tort lekki, o kilku warstwach. Słodka beza, bita śmietana i czekolada przełamane są w smaku kwaśną konfiturą z czarnej porzeczki. Tort wymyślony przeze mnie. Nazwa Romanow nawiązuje do słynnego deseru z bitą śmietaną i owocami. 



Potrzebne składniki:

na biszkopt:
(średnica 18cm)
4 jajka
80g cukru pudru
100g mąki pszennej
1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
szczypta soli


na blaty bezowe:
90g białek 
100g cukru pudru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
szczypta soli

na blaty czekoladowe:
200g mlecznej czekolady

na krem:
500g sera mascarpone
250ml śmietany 30%
cukier według uznania

dodatkowo:
konfitura z czarnej porzeczki

do dekoracji:
liofilizowana truskawka
pałeczki czekoladowe




Sposób wykonania:

1. Piekarnika nastawiamy na 180 stopni. Robimy biszkopt. Oddzielamy żółtka od białek. Ubijamy białka z solą i połową cukru. W oddzielnej misce ubijamy żółtka z pozostałym cukrem i skórką z cytryny. Mieszamy białko z żółtkami i z mąką, bardzo delikatnie, starając się, aby piana nie opadła. Biszkopt pieczemy około 25 minut (test suchego patyczka). Studzimy w formie.
2. Temperaturę w piekarniku nastawiamy na 140 stopni. Ubijamy białka na bezę z solą i cukrem. Dodajemy mąkę i jeszcze chwilę miksujemy. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia szprycujemy za pomocą worka cukierniczego dwa koła o średnicy 18 cm. 




Wkładając blachę do piekarnika, obniżamy temperaturę do 120 stopni. Pieczemy 90 minut, wyłączamy piekarnik, a bezę zostawiamy w piecu do wystudzenia. 
3. Temperujemy mleczną czekoladę. 



2/3 czekolady podgrzewamy w kąpieli wodnej do 46-49 stopni, zestawiamy. Dosypujemy pozostałą czekoladę, mieszamy i studzimy do około 27 stopni. Następnie podgrzewamy do 32 stopni (nie więcej) i zestawiamy. 

Z folii wycinamy trzy koła o średnicy 18 cm, nanosimy czekoladę i odstawiamy do zastygnięcia. 



Wszystkie te czynności powyżej możemy wykonać na dzień przed wykonaniem tortu.
4. Robimy krem. Miksujemy ser mascarpone ze śmietaną i cukrem.
5. W sumie potrzebujemy na złożenie tortu: czekoladę na trzy warstwy, dwie bezy, dwa koła biszkoptu, jedną warstwę konfitury i trzy warstwy kremu. Właściwie każdy może złożyć to ciasto według swojego uznania. 



Ja dałam na spód blat czekolady, na to biszkopt, który nasączyłam ponczem, na to bezę, znowu czekoladę, krem, konfiturę, krem, biszkopt, bezę, czekoladę i krem. 





Wierzch udekorowałam bezą i liofilizowanymi truskawkami. 












Smacznego!



3 komentarze:

  1. Jestem pod wielkim wrażeniem:). Ja ostatnio do tortu z chałwa dawałam warstwę porzeczkową:). Czym jest nasączony biszkopt?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałam syrop z owoców z puszki i dodałam alkohol. Moje biszkopty zazwyczaj nasączam likierem cytrynowym lub pomarańczowym:) ( limoncello lub cointreau)

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedz bo ja to dopiero raczkuję w pieczeniu tortów,ale zawsze nasączam kawą bądź wodą z sokiem z cytryny,ostatnio nasączyłam wodą z sokiem malinowym domowym i było pyszne:)

      Usuń