06.05.2016

MUS MALINOWO-CZEKOLADOWY W KSZTAŁCIE SERCA

Mus malinowo-czekoladowy w kształcie serca



  Czy ciasto w kształcie serca musi być zarezerwowane tylko na Walentynki?
   Każda okazja jest dobra, żeby wymyślić sobie serdeczne ciasto, tak jak ja to zrobiłam:)



Potrzebne składniki:

na biszkopt:
4 jajka
80g cukru pudru
120g mąki
1 łyżeczka wanilii
szczypta soli

na boki ciasta:
4 jajka 
80g cukru pudru
120g mąki pszennej
1 łyżeczka kakao
szczypta soli
czerwony barwnik

na mus malinowy:
250g puree malinowego
1 1/2 płatka żelatyny (3g)
2 łyżki cukru 
200ml śmietany

na mus czekoladowy:
150g białej czekolady
60ml śmietany 30%
2 płatki żelatyny (4g)
300ml śmietany 36%
1 laska wanilii

dodatkowo:
1 opakowanie tortenguss
maliny do dekoracji (ja miałam mrożone)
biała czekolada




Sposób wykonania:

1. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni. Wykonujemy ciasto. Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy z 40g cukru i solą, żółtka miksujemy z ekstraktem z wanilii i pozostałym cukrem. Masy łączymy, dodajemy mąkę, delikatnie mieszamy. Masę wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy około 12 minut. Studzimy.
Drugie ciasto robimy podobnie, dodajemy jedynie do 1/2 masy na ciasto kakao (do mąki) i barwnik do żółtek. Wylewamy najpierw różową masę, robimy wzorki, potem wylewamy jasną masę. 




Pieczemy jak ciasto poprzednie. Z pierwszego ciasta wycinamy foremką dwa serca, z drugiego ciasta wycinamy paski do obłożenia boków serca.




2. Serce wkładamy na dno formy. Boki obkładamy sztywną folią i ciastem z barwnikiem. Na to będziemy nakładać mus malinowy.



3. Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy. Puree podgrzewamy z cukrem, żelatynę namaczamy w wodzie. Po kilku minutach żelatynę odsączamy, dodajemy do puree, mieszamy. Gdy wystygnie, łączymy delikatnie ze śmietaną. Wykładamy na ciasto, wkładamy do lodówki.



4. Białą czekoladę rozdrabniamy, żelatynę namaczamy w zimnej wodzie, 60ml śmietanki podgrzewamy. Żelatynę odsączamy, dodajemy do śmietanki, mieszamy, zalewamy czekoladę i znowu mieszamy. W czasie, gdy czekolada będzie stygła, ubijamy schłodzoną śmietankę 36%. Łączymy delikatnie śmietanę z masą czekoladową. 
5. Drugi blat w kształcie serca (można go wcześniej naponczować słodzoną wodą z cytryną) nakładamy na mus malinowy, na wierzch kładziemy mus czekoladowy, wkładamy do lodówki.
6. Ciasto dekorujemy malinami, polewamy tortengussem (sposób użycia znajduje się na opakowaniu). 









Smacznego!





2 komentarze: