14.02.2014

CIASTECZKA KRUCHE SERDUSZKA

Ciasteczka kruche serduszka





Mój stary przepis na kruche ciasto to: 3:2:1 czyli trzy, dwa, jeden :)
Po rozszyfrowaniu: 300 g mąki, 200 g  masła, 100 g cukru - to jest baza kruchego ciasta, które zawsze wychodzi bardzo smaczne. W zależności, do czego używam ciasta, dodaję jajka, śmietanę lub zimną wodę. Proporcje ustalam  ze względu na potrzeby, czy chcę ciasto sypkie, chrupiące, czy miękkie. Zasada 3:2:1 do tej pory sprawdziła mi się bez zarzutu:)

Dziękuję mojej bratowej za foremkę do wycinania serduszek, to dzięki temu powstały takie piękne ciasteczka:)




Potrzebne składniki:

300g mąki krupczatki
200g masła (zimnego, z lodówki)
100g cukru pudru
3 żółtka
szczypta soli
2 łyżki zimnej wody z kwiatów pomarańczy
skórka otarta z jednej pomarańczy

dodatkowo: cukier puder do posypania ciasteczek, kilka łyżek konfitury morelowej

Sposób wykonania:

1. Zagniatamy ze wszystkich składników kruche ciasto, odstawiamy do lodówki na jedną godzinę.
2. Po tym czasie wałkujemy ciasto na placki, wykrawamy ciasteczka za pomocą foremki.




 Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonową matą.



3. Ciastka pieczemy w temperaturze 190 stopni, około 12-15 minut, do zrumienienia.
4. Serduszka posypujemy cukrem pudrem. 



Pełne serduszka smarujemy konfiturą, przyklejamy do nich serduszka z otworkiem.



Kruche ciasteczka przechowujemy w chłodnym i przewiewnym miejscu ( nie w lodówce). Można przechowywać w pudełku tekturowym, są wtedy długo kruche.



Konfitura morelowa powoduje, że ciasteczka pięknie są zlepione i nie przesuwają się, jedno względem drugiego.



Smacznego!


CZEKOLADKI Z ORZECHAMI

Czekoladki z orzechami

Takie czekoladki sprawdzą się na każdą okazję: walentynkowe romantyczne spotkanie, podwieczorek z kawą lub herbatą albo  prezent 'home made" dla znajomych.:)



Potrzebne składniki:

Ilość składników będzie oczywiście zależała od tego, jak dużo czekoladek chcemy uzyskać:)



Ogólnie potrzebne będą: włoskie orzechy, gorzka i biała czekolada, śmietana kremówka, olej roślinny.
Ja zrobiłam niewiele czekoladek (wszystkie na zdjęciach).
Użyłam jedną małą tabliczkę gorzkiej czekolady
pół łyżeczki oleju roślinnego
3 łyżki śmietany kremówki
około 50g orzechów włoskich
około 30g białej czekolady w pastylkach (z kolorowymi kropkami:)




Sposób wykonania:

1. Na dno każdej foremki położyć kawałek włoskiego orzecha.
2. Roztopić czekoladę w kąpieli wodnej z olejem roślinnym, dodać śmietanę, wymieszać, wlać do foremek, odstawić w chłodne miejsce.


3. Roztopić białą czekoladę, posmarować nią wierzchy czekoladek.



... czekoladki gotowe:)



W tym przepisie chodzi bardziej o nadanie pewnej ciekawej formy dla podania czekolady. 



Smacznego!


9.02.2014

CIASTO - CHLEBEK BANANOWY

Ciasto - chlebek bananowy
czyli ciasto z bananami i suszoną śliwką





Pierwszy raz jadłam to ciasto w Ameryce i od razu się nim zachwyciłam. Na to ciasto Amerykanie mówią chlebek bananowy, tak  naprawdę, nie wiem dlaczego.
 Dodatki do tego ciasta mogą być różne, zazwyczaj są to orzechy. Ja zrobiłam tym razem wersję ze śliwką. Moja znajoma ze Stanów, Anola, dodaje na przykład 3 łyżki koniaku:) 
  Dziwię się sobie, że dopiero teraz umieściłam to ciasto, kiedyś robiłam je bardzo, bardzo często. Jest świetne jako przekąska na drugie śniadanie lub ... mówiąc z amerykańska - na lunch:)

Potrzebne składniki:

200g miękkiego masła
50g białego cukru
200g brązowego cukru
5 dużych bananów
2 duże jajka lub 3 małe
2 szklanki mąki tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki sody
2 łyżeczki soku z cytryny
150g suszonych śliwek kalifornijskich


Sposób wykonania:

1. Masło ucieramy z cukrem (białym i brązowym). Do masy dodajemy po kolei jajka. 
2. Łączymy suche składniki: przesiewamy do miski mąkę, sól, sodę i proszek do pieczenia.
3. Banany obieramy ze skórki, miksujemy na pulpę, dodajemy sok z cytryny, mieszamy.
4. Do masy maślano-jajecznej dodajemy na przemian, suche produkty i bananową pulpę, cały czas mieszając.
Na koniec wsypujemy pokrojone śliwki.
5. Ciasto pieczemy w temperaturze 180 stopni około godziny (test suchego patyczka).


6. Ciasto wyjmujemy z formy po przestudzeniu.



Można je wtedy odwrócić do góry nogami, lepiej się prezentuje. Ładnie też wygląda polane lukrem, ale to dla ...łasuchów:)


Ciasto można podać (szczególnie dzieciom) w bardziej atrakcyjnej formie. Dwa siedzące ptaki na talerzu będą smaczną ciekawostką. Pomysł wzięłam ze strony
https://www.youtube.com/watch?v=N2ukwPbTj84
Jest to bardzo ciekawy i poglądowy film dotyczący carvingu w bananie:)
W tym celu potrzebny jest: banan, czerwona, mała papryczka, wykałaczki i nóż z ostro zakończonym czubkiem.
Z kiści bananów odcinamy jeden banan z nasadą drugiego, tak jak widać na zdjęciu.


Wystającą końcówkę strugamy nożem, aby otrzymać główkę i dziób. Na dziobek nakładamy papryczkę. Banana kroimy skosem na pół, tak aby mógł swobodnie stać. Ostrym końcem noża wycinamy skrzydła, odrywamy je od miąższu banana i lekko przekręcamy do góry. U nasady skrzydła wpinamy wykałaczkę.


Na główce ptaka malujemy oko. Można pomalować flamastem, bo przecież tej części banana się nie je.


Pracę należy wykonywać dość szybko, starając się nie przekręcać wiele razy w rękach, ponieważ banany szybko ciemnieją.


Smacznego!



7.02.2014

TORT SERCE DLA ZAKOCHANYCH


Tort - serce dla zakochanych


Ciasto czekoladowe jest z tego samego przepisu, co na walentynkowe mini i maxi cupcakes. Do dekoracji serca użyłam białych cukrowych gołąbków (kupionych w tym samym miejscu, co wszystkie inne walentynkowe ozdoby  www.tortdekoracje.pl ). Ponieważ biel ozdoby dała mi wiele możliwości do popisu, to postanowiłam pomalowałać gołąbki płynną czekoladą. Całość wyglądała wtedy bardziej harmonijnie. 
Co prawda, gołębii w kolorze czekoladowym i czekoladowych różyczek w naturze nie spotkamy, ale w taki szczególny dzień jak Walentynki wszystko jest możliwe i powinno być jak najsłodsze !





 Potrzebne składniki:

Foremka do ciasta w kształcie serca:



Na krem do przełożenia ciasta:

3 czubate łyżki serka mascarpone
3 czubate łyżki kremu Dulce de Leche

Na dekoracje:
czerwony marcepan
dekoracja "dwa gołąbki"
50g miękkiego masła
3 łyżki cukru drobnego
1 łyżka cukru pudru
1 jajko
3 łyżki konfitury morelowej
1 łyżka czekolady w proszku
zielony barwnik spożywczy

Sposób wykonania:

1. Ciasto kroimy na dwa placki, nasączamy. 
2. Mieszamy serek mascarpone z kremem Dulce de Leche i przekładamy nim ciasto.



Ponieważ ciasto będzie miało jedno przełożenie, można kremu nałożyć trochę więcej niż zazwyczaj.




3. Ciasto smarujemy podgrzanymi konfiturami, zarówno wierzch ciasta, jak i boki. Rozwałkowujemy czerwony marcepan i nakładamy go na cieście.



 Wyrównujemy boki i odcinamy nadmiar masy marcepanowej. Wierzch ciasta wygładzamy packą.



Odcięte kawałki, jeśli nie zawierają okruszków ciasta, można wykorzystać do innych ozdób.




4. Ucieramy masło z cukrem pudrem do białości. Jajko z drobnym cukrem ubijamy w kąpieli wodnej na puch. Studzimy. Przestudzoną masę dodajemy po łyżce do masła, ubijając mikserem. Do 2/3 masy dodajemy czekoladę w proszku i mieszamy. Do pozostałego kremu dodajemy zielony barwnik.
5. Z masy, za pomocą rękawa cukierniczego, formujemy czekoladowe różyczki. 



Różyczki układamy na cieście, wyciskamy między nimi listki. Całość dekoracji zwieńcza "posadzenie" dwóch gołąbków:)



Piękne dekoracje zawsze zachęcają do jedzenia, więc warto się postarać:)



Dekorację wykonaną z ubitego, puszystego masła, kogla-mogla i prawdziwej, gorzkiej czekolady ma się ochotę zjeść prosto z ciasta:)


O smaku decyduje jakość składników. Prawdziwy marcepan, o wysokiej zawartości masy migdałowej i nadzienie z oryginalnego włoskiego serka mascarpone oraz oryginalnego Dulce de Leche są pyszne same w sobie:)
Takie ciasto ma tylko jedną wadę ... swoją cenę!
Dlatego, w zwykłym sklepie, takiego ciasta nie dostaniecie. (Zgodnie z handlową zasadą - drogo sprzedać, tanio wyprodukować!)
W związku z tym zachęcam Was do zrobienia takiego tortu samemu, szczególnie na taką okazję jak Walentynki. Uzyskacie w ten sposób wspaniale smakujący tort z najlepszej jakości produktów i przy tym będziecie mieć frajdę dekorowania go według Waszego uznania :)


Kochanym i zakochanym życzę wspaniałych Walentynek, a wszystkim, dużo miłości każdego dnia:)

4.02.2014

CUPCAKES WALENTYNKOWE MINI I MAXI

Cupcakes walentynkowe mini i maxi 







Już czas pomyśleć o wypiekach na Walentynki. Wiadomo, że w tym dniu królują - czekolada i ozdoby w kształcie serca, więc najlepsze są  ... serca w czekoladzie :-) 
Hmm, a tymczasem ..



Dziś, na wstępie, pokażę czekoladowe cupcakes z ozdobami   w kształcie serduszek.



 Szukałam w sklepach takich ozdób, lecz niestety oferta była bardzo uboga, a do tego ozdoby na półkach sklepowych były uszkodzone :-(  Może dlatego, że jest to artykuł wyjątkowo kruchy i łatwo się łamie. 
Jak się jednak okazało, wystarczy poszukać na stronach internetowych i można znaleźć sklep z ozdobami do ciast w którym  serduszek jest mnóstwo. Serduszka małe, serduszka duże, białe i kolorowe, pełne i splecione - to zobaczyłam na stronie www.tortdekoracje.pl, no i oczywiście skorzystałam:)



 Najważniejsze jednak, że firma przysłała mi je szybko i tak pięknie zapakowane, że nic się nie uszkodziło :-) Coraz bardziej przekonuję się do sklepów internetowych ! :-)




Potrzebne składniki:

150g masła
4 jajka
250g cukru 
160g mąki pszennej
80g mąki ziemniaczanej
2-3 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia

4 łyżki wody
1 łyżka ekstraktu waniliowego
szczypta soli
kilka łyżek konfitury morelowej

Do dekoracji:
biały i czerwony marcepan
cukrowe serduszka





Sposób wykonania:

1. Masło, cukier, kakao i wodę rozpuszczamy w garnku, wolno podgrzewając. Po zagotowaniu odstawiamy i studzimy.
2. Po wystudzeniu dodajemy żółtka, obydwa rodzaje mąki, proszek do pieczenia, sól, ekstrakt waniliowy. Wszystko mieszamy. 
3. Ubijamy na sztywno białka, dodajemy do masy.
4. Masą napełniamy papilotki do cupcakes. Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 12-15 minut. (test suchego patyczka)



5. Wystudzone mini cupcakes smarujemy ogrzaną konfiturą. Marcepany wałkujemy, wykrawamy kółka i przykrywamy ciasteczka.




 Z białego marcepana wycinamy kopertkę, nakładamy serduszka. 








6. Wykonujemy polewę do maxi cupcakes. Śmietanę ubijamy. Czekoladę kroimy na drobne kawałki. Podgrzewamy ubitą śmietanę. 



Do gorącej śmietany wrzucamy czekoladę, energicznie mieszamy, aby się rozpuściła.



Polewę rozsmarowujemy na ciastkach. Dekorujemy cupcakes serduszkami.



Urocze są te serduszkowe ciasteczka w towarzystwie ... czekoladowego pantofelka :-)





                  Święty Walenty przynosi prezenty:)





Niektórym przynosi, a niektórzy robią je sobie sami :-)



Smacznego!