30.07.2013

CUPCAKES TIRAMISU

Cupcakes " Tiramisu"




Tiramisu jest włoskim deserem składającym się z biszkoptu nasączonego mocną kawą z likierem i warstwą kremu z serka mascarpone. Deser pochodzi prawdopodobnie z Wenecji, choć wiele innych miast we Włoszech też uzurpuje sobie prawo do miana twórców tego deseru.
Moja propozycja jest "wariacją" na temat tiramisu. Zawiera składniki tiramisu, ale wyglądem różni się bardzo.

*Przepis zaczerpnęłam ze strony Marthy Stewart.

Potrzebne składniki: 
( na 36 sztuk mini cupcakes)

1i 1/4 szklanki mąki tortowej
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1/4 szklanki mleka
4 łyżki masła ( około 55g )
1 laska wanilii
3 jajka
3 żółtka
1 szklanka cukru drobnego

Składniki na krem:

250ml śmietany 30%
120g mascarpone 
2 łyżki cukru pudru ( lub więcej - według osobistych upodobań :-)

Składniki na poncz:

3/4 szklanki zaparzonej i mocno osłodzonej kawy
1 łyżka likieru kawowego (opcjonalnie)





Sposób wykonania:

1. Łączymy suche produkty - mąkę, sól, proszek do pieczenia.
2. Gotujemy mleko z masłem i z ziarenkami wyjętymi ze strąka wanilii. Studzimy.
3. Ubijamy w kąpieli wodnej jajka z żółtkami i z cukrem, około 6 minut. Odstawiamy i dalej ubijamy, aż masa zgęstnieje.
4. Do masy jajecznej dodajemy mleko z masłem, a następnie, wymieszane, suche produkty. Mieszamy i  nakładamy do mini papilotek. Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 15-20 minut ( test suchego patyczka)


5. Babeczki nasączamy kawą. Proponuję ponakłuwać ciasteczka, aby jak najwięcej ponczu dostało się do środka.

6. Ubijamy śmietanę z cukrem i łączymy z serkiem mascarpone.





7. Nakładamy krem na ciasteczka, posypujemy kakao, przechowujemy w lodówce.






Smacznego!





23.07.2013

TORT Z CRÈME PÂTISSIÈRE


Tort z crème Pâtissière




Z ciasta, na które przepis kiedyś na blogu podawałam - "Wiaderko", zostały mi kawałki biszkoptu. Nie miałam wtedy pomysłu na ich wykorzystanie, więc je zamroziłam. 
Dzisiaj okazały się idealnym produktem do wykorzystania !
Jeśli ktoś ma ochotę zrobić właśnie to ciasto, a nie ma kawałków swojego ciasta to można kupić gotowy biszkopt ( ja nigdy tego nie robię, ale przyznaję, że jest to dużo łatwiejszy sposób dla osób, które nie mają czasu na pieczenie :-) Polecam jednak samemu upiec "bio" biszkopt np. z przepisu podanego w poście "Ciasto Wiaderko".



W poniższym przepisie zwróćcie uwagę na metodę wykonania francuskiego kremu pâtissière. To naprawdę doskonały krem z żółtek, mleka i mnóstwa ziarenek wanilii ! Nadaje się nie tylko do tortów i ciast, ale także do wielu innych deserów. Po wielu eksperymentach i po przeczytaniu wielu różnych przepisów na ten krem, wydaje mi się, że dopracowałam ten przepis do perfekcji. 
Dzisiaj mogę go wszystkim bardzo polecić - jest wyśmienity!

Potrzebne składniki:

1 blat biszkoptu + na wykonanie brzegów
600g truskawek
2 opakowania galaretki truskawkowej

Potrzebne składniki na krem pâtissière:

500ml mleka
1 strąg wanilii
6 sztuk żółtek
6 łyżek cukru (120g)
2 czubate łyżki mąki pszennej
1 łyżka masła w temp. pokojowej


Sposób wykonania:

1. Miksujemy owoce. Rozpuszczamy galaretkę w minimalnej ilości gorącej wody. Po całkowitym rozpuszczeniu dopełniamy musem z owoców do ilości 800ml. Odstawiamy do przestudzenia.
2. Ze strąka wanilii wyjmujemy ziarenka. Gotujemy mleko z wanilią (wkładamy do mleka ziarenka i strąg). Po zagotowaniu odstawiamy. Ubijamy mikserem żółtka z cukrem, dodajemy mąkę i jeszcze moment ubijamy.
3. Z mleka wyjmujemy strąk wanilii. Zalewamy żółtka gorącym mlekiem, mieszamy tę miksturę ręcznie w rondelku na małym ogniu (nie ubijamy mikserem!), aż masa będzie miała konsystencję gęstego budyniu. Odstawiamy do przestudzenia. Gdy masa będzie jeszcze ciepła (około 60 stopni) dodajemy masło i mieszamy, aż uzyskamy gładki, jednolity krem. Dalej studzimy.
4. Na dno tortownicy układamy krążek biszkoptu, wzdłuż boków formy układamy wycięty brzeg biszkoptu. Biszkopt nasączamy osłodzoną wodą z sokiem z cytryny.


5. Do środka ciasta wkładamy połowę kremu.Na to wkładamy tężejącą galaretkę,odkładamy do lodówki aby galaretka całkowicie się ścięła.  






6. Po tym czasie ciasto wyjmujemy 
z lodówki 
i przed podaniem dekorujemy pozostałym kremem i owocami, według swojego pomysłu. 
Przechowujemy w lodówce.




Życzę smacznego, a jeśli macie ochotę na więcej dobrego to...





...proponuję zrobić trochę więcej galaretki z owocami i zalać ją do salaterek. Będzie to idealnie zimny, mały deserek na wieczór przed telewizorem lub...na działce :-)








21.07.2013

MUS POMARAŃCZOWY

Mus "Sweet Orange", 
czyli mus pomarańczowy w pomarańczy




Dzisiaj mam dla Was wspaniałą propozycję na wakacyjny, lekki deser z zimnego musu pomarańczowego*. Nie jest to co prawda sezon na pomarańcze, ale ten deser podawany w mrożonej skórce pomarańczy będzie hitem podczas letnich upałów i zachwyci każdego! 
Poza tym ...na blogu Sweet Orange pomarańcze królują zimą i latem :-)
Jest to bardzo orzeźwiający, zimny deser, lekki i musujący, a przy tym prosty i szybki w wykonaniu. Dodatkową atrakcją jest jego sposób podania i prezentacja, co sprawia, że jest też wyjatkowo eleganckim deserem nadającym się z powodzeniem na nowoczesne "party". 
Zapraszam do spróbowania!

*Przepis zaczerpnięty z książki "Współczesna kuchnia domowa"


Potrzebne składniki:


2 sztuki pomarańczy
3 jajka
100g cukru
1 łyżka soku z cytryny
2/3 szklanki śmietany 30%
 1 łyżka żelatyny

Dodatkowo: owoce i mięta do dekoracji deseru

Sposób wykonania:

1. Pomarańcze kroimy na połówki, wyciskamy sok starając się nie uszkodzić skórki.  Usuwamy z pomarańczy cały środek z błonami. Wydrążone skórki pomarańczy wkładamy do zamrażalnika na około 1 godzinę.



2. Z resztek pomarańczy wyciskamy sok. Umieszczamy miąższ w gazie i mocno przekręcając gazę wyciskamy sok.



3. Mikserem ubijamy żółtka z połową cukru na puszystą masę. Żelatynę moczymy w zimnej wodzie. W rondelku podgrzewamy 10 łyżek soku pomarańczowego ( z reszty soku możemy zrobić np. galaretkę), do ciepłego soku dodajemy żelatynę, rozpuszczamy, studzimy, dodajemy do masy żółtkowej i odstawiamy w chłodne miejsce.
4. Ubijamy białka z pozostałym cukrem na sztywną pianę. Ubijamy śmietanę, łączymy delikatnie z pianą z białek, a następnie z masą, którą wykonaliśmy wcześniej z soku, żelatyny i żółtek. 
5. Wyjmujemy z zamrażalnika skórki z połówek pomarańczy, napełniamy musem, wkładamy do lodówki. Przed podaniem dekorujemy owocami i miętą.



Ja z pozostałego soku pomarańczowego zrobiłam galaretkę, którą wlałam do niskiego naczynia. Gdy galaretka stężała, wycięłam z niej listki do dekoracji talerza z deserem (jak widać na zdjęciu powyżej). 
Dodatkowo talerz ozdobiłam plastrami kandyzowanej pomarańczy i cząstkami świeżego grapefruita oraz banana. Mus posypałam startą skórką pomarańczową.




Deser jest mocno pomarańczowy - wygląd, aromat i smak pomarańczy. Dokładnie to co uwielbiam :-) 
Mam nadzieję, że i Wy go polubicie. 





Smacznego !

18.07.2013

PIEROGI Z JAGODAMI

Pierogi z jagodami



Sezon jagodowy jest już w pełni !
Dziś przyjechała do mnie kuzynka z "wielkiego miasta" i pobiegła od razu do lasu. Nazbierała trochę grzybów i dużo jagód. Postanowiłyśmy zrobić pierogi z jagodami, dla mnie to pierwsze jagodowe smakołyki w tym roku.
Moja kuzynka jest niekwestionowaną mistrzynią w wyrabianiu pierogów, więc ja byłam tylko jej pomocnicą i fotografem ... no, i oczywiście obżartuchem :-) 

Przepis na pierogi z jagodami jest autorstwa mojej kuzynki.



Potrzebne składniki:

500g mąki pszennej
1 żółtko
1 szklanka ciepłej wody ( około 60 stopni)
2 łyżki oleju np. z pestek winogron
szczypta soli
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
około 5 łyżek cukru drobnego
600g czarnych leśnych jagód
250ml gęstej śmietany
2 łyżki cukru pudru

Sposób wykonania:

1. Do miski przesiewamy mąkę, wlewamy wodę z oliwą i mieszamy. Dodajemy żółtko i zagniatamy. Gdy ciasto osiągnie jednolitą konsystencję, przekładamy je na blat, podsypujemy niewielką ilością mąki i jeszcze chwilę wyrabiamy. Odstawiamy na 10 minut przykryte czystą ściereczką ( ciasto odpoczywa :-)
2. Przygotowujemy jagody: do miseczki bierzemy około porcjami po 1/3 ilości jagód (dzielimy je na takie mniejsze porcje, aby jagody zmieszane z cukrem nie puściły przedwcześnie soku. Po wykorzystaniu tych jagód bierzemy kolejne porcje, aż do wyczerpania). Słodzimy i dodajemy odpowiednią do ilości jagód porcję mąki ziemniaczanej. 



3. Ciasto rozwałkowujemy, wykrawamy brzegiem szklanki kółka, nakładamy jagody, formujemy pierożki, układamy na blacie posypanym mąką, aby się nie posklejały.






4. Pierożki wrzucamy na wrzącą osoloną wodę ( do wody można dodać dwie łyżki oleju lub masła).





Po tym jak wypłyną, gotujemy jeszcze parę minut. Wyjmujemy łyżką cedzakową, układamy na talerzach.





5. Gęstą śmietanę mieszamy z cukrem pudrem ( można też z odrobiną cynamonu ), polewamy pierożki.





Smacznego!

15.07.2013

CIASTO - BISZKOPT Z TRUSKAWKAMI W GALARETCE

Ciasto - biszkopt z truskawkami w galaretce



U mnie w ogrodzie niestety kończy się już sezon na truskawki... Te ostatnie, ogrzane lipcowym słońcem, są za to wyjątkowo słodkie ! 
Gdybym miała więcej krzaczków z pewnością pokusiłabym się o zrobienie, właśnie teraz, smakowitych przetworów. Moje pożegnania z truskawkami to wyborne ciasta z galaretką lub z bezą, w których truskawki grają głowną rolę. Dziś przedstawiam Wam ciasto biszkoptowe z mielonymi migdałami. 
Jest niezwykle lekkie, niczym puszek, i wspaniale kontrastuje z galaretką i truskawkami. Dodatkowo ciasto jest wzbogacone kremem z budyniu o smaku migdałowym (bardzo delikatna nuta) oraz udekorowane słodkim, włoskim serkiem mascarpone. Taka kompozycja nie tylko ładnie się prezentuje, ale również pięknie smakuje. Dla osób, które chciałyby przygotować taki tort na wieczorne "party" dla dorosłych to polecam do galaretki zamiast połowy ilości wody dodać białe wino, najlepiej lekko słodkie. To dopiero będzie impreza ;-)

Polecam gorąco!



Potrzebne składniki na biszkopt:

3 jajka
4 łyżki cukru pudru
ekstrakt migdałowy
3 łyżki mąki tortowej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3 łyżki mielonych migdałów
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Potrzebne składniki na krem:

400 ml mleka
paczka budyniu o smaku migdałowym
3 łyżki miękkiego masła

krem do dekoracji:
125g serka mascarpone
3 łyżki cukru

dodatkowo:
ok.300g truskawek,poziomek lub innych miękkich, sezonowych owoców
2 op. galaretki truskawkowej
800ml wody ( w wersji dla dorosłych polecam zastąpić 400ml wody, półsłodkim lub słodkim, białym winem, w tej samej ilości)




Sposób wykonania:

1. Oddzielamy żółtka od białek. Ubijamy białka z cukrem i szczyptą soli, dodajemy ekstrakt migdałowy.
2. Łączymy sypkie produkty.
3. Do piany dodajemy na przemian żółtka i sypkie produkty delikatnie mieszając szpatułką.
4.Ciasto przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku ok. 25 minut.(test suchego patyczka)
5. Gotujemy budyń według przepisu na opakowaniu, studzimy.Miksujemy masło do białości, dodajemy stopniowo budyń cały czas miksując.
6. Przygotowujemy galaretkę według przepisu na opakowaniu, studzimy i zostawiamy żeby lekko stężała.
7. Ciasto kroimy na dwa krążki. Jeden krążek wkładamy do tortownicy, z drugiego krążka wykrawamy środek zostawiając ok.2 cm brzegi. Kółko brzegowe nakładamy na nasz biszkopt, a do środka wkładamy krem budyniowy.Na całość układamy owoce i zalewamy tężejącą galaretą. Odstawiamy do lodówki, aż galareta całkowicie stężeje.




8. Serek mascarpone ucieramy z cukrem pudrem, napełniamy nim worek cukierniczy. Po wyjęciu ciasta z lodówki  i "wykrojeniu" go z formy dekorujemy ciasto kremem i owocami według swojego uznania.




Smacznego, miłego życia ! :-) 








11.07.2013

TARTA Z OWOCAMI I PIANKĄ

Tarta z owocami i pianką 




Tarta, flan, pie, quiche - to płaskie,otwarte ciasta, zazwyczaj z kruchego ciasta. Tarta (la tarte) pochodzi z Francji, ma wypełnienie z owoców, słodkich kremów, konfitur, itp. Specjalnością Francuzów jest "Tarte Tatin" - tarta odwracana z jabłkami podawana na ciepło. 
Flany mają wypełnienia z kremów na bazie żółtek, pie (wymawiaj: paj) to specjalność Amerykanów, a quiche to ciasto z wypełnieniem wytrawnym (warzywa, mięso, ostre sery). We Francji, ale nie tylko, są nawet piekarnie i cukiernie, które w swojej ofercie mają tylko tarty i tartoletki, czyli mini tarty.

Przepis na  tartę, którą przedstawiam, dostałam od znajomej na pewnym przyjęciu. Scenka typowa - coś nam niezwykle posmakowało na przyjęciu i prosimy gospodynię o przepis :-)
Ciasto jest naprawdę wyjątkowo smakowite, polecam!


Potrzebne składniki:

210g mąki krupczatki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
150g masła z lodówki
50g cukru drobnego
4 jajka średniej wielkości
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
200g cukru pudru
szczypta soli
około 500g owoców - truskawki, poziomki, borówki amerykańskie, maliny itp


Sposób wykonania:

1. W misce zagniatamy mąkę, proszek, 50g drobnego cukru, 4 żółtka, sól, ekstrakt waniliowy i masło (jak na kruche ciasto). Wykładamy ciastem okrągłą formę wysmarowaną masłem. Pieczemy w nagrzanym do temperatury 200 stopni piekarniku, około 30 minut, aż ciasto uzyska złoty kolor.
Ciasto wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Piekarnik nastawiamy na 150 stopni.
2. W kąpieli wodnej ubijamy pianę dodając stoniowo cukier. Ubijamy około 7 minut. Zestawiamy z garnka i dalej ubijamy, aż piana będzie wystudzona i sztywna. Parę łyżek piany odkładamy do małej miseczki i zabarwiamy syropem z truskawek na jasno różowy kolor.
Lekko przestudzone ciasto posypujemy zmielonymi migdałami, układamy owoce.


Następnie na wierzchu układamy białą pianę i wyciskamy za pomocą rękawa cukierniczego fantazyjne beziki z różowej pianki (oczywiście nie jest to konieczne, to tylko zabieg dekoracyjny :-) 





Całość wkładamy do piekarnika na około 30 minut. Piana na górze powinna być wysuszona, a w środku miękka.

Ciasto jest smaczne zarówno ciepłe, prosto z piekarnika, jak i wystudzone, ale najlepsze tego samego dnia ... właściwie nie wiem, bo nigdy do następnego dnia nie dotrwało.
Za każdym razem zostało zjedzone tego samego dnia do ostatniego okruszka :-)






Smacznego!





8.07.2013

TORT PAVLOWA

Tort Pavlova




Jest to bardzo prosty, sezonowy deser. Składa się podstawowo z bezy, śmietany i owoców. Smak i  wygląd nadają mu przede wszystkim owoce. Beza neutralizuje kwasowość świeżych owoców, nadaje mu słodkości i lekkości. Do upieczenia idealnej bezy najważniejsze są dwie zasady : dobra temperatura pieczenia i czas pieczenia. Tu trzeba indywidualnego wyczucia swojego piekarnika - dlatego często piszę w swoich przepisach "około", bo wiem z doświadczenia, że przy tych samych parametrach ( i oczywiście proporcjach składników) można uzyskać inny efekt. 
Tort Pavlova to deser, który zestawia smaki kojarzące się z latem i wakacjami. Macie dziś ochotę na coś słodkiego? 
A więc do dzieła !

Potrzebne składniki:

150g  białek 
200g cukru drobnego
szczypta cream of tartar ( niekoniecznie )
szczypta soli
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka białego octu winnego
1 łyżeczka ekstraktu wanilii

250ml śmietanki 30%
1 lub 2 łyżki cukru pudru
120g serka mascarpone



Dodatkowo: około 600g różnych owoców np. truskawek, malin,poziomek, bananów, borówek amerykańskich i innych



Sposób wykonania:

1. Ubijamy pianę z  solą i cream of tartar ( nie jest konieczny, ale ładnie stabilizuje pianę ) dodajemy porcjami cukier, cały czas ubijamy pianę. Gdy jest już bardzo sztywna dodajemy mąkę, ocet i wanilię, lekko mieszamy.
2. Pianę wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Można wcześniej narysować kółko na papierze aby beza była idealnie okrągła. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 150 stopni około 90 minut, po tym czasie wyłączamy piekarnik, ale zostawiamy jeszcze bezę w piekarniku aby dalej się podsuszała.
3. Ubijamy śmietanę, dodajemy cukier (niezbyt dużo ponieważ beza zawiera dużo cukru, więc w sumie deser będzie słodki, nawet jeśli owoce będą kwaśne). Rozcieramy w misce serek, dodajemy ubitą śmietanę lekko mieszając.





4.  Jeśli deser przygotowaliśmy wcześniej to najlepiej będzie oddzielnie przechować w lodówce krem i owoce, a samą bezę przechować w suchym i przewiewnym miejscu.





Bezpośrednio przed spożyciem na bezie układamy owoce i krem, ozdabiamy miętą i małymi bezikami. 







         Smacznego!